Recenze - Letopisy Vukogvazdské družiny I

Autor: Vukogvazdská družina
Počet stran: 
392
Rok vydání: 
2011
Vazba: 
brožovaná
Nakladatelství: 
Gorgona
Série: 
Vukogvazdská družina 
Díl v sérii: 
1

Anotace:
Tovaryš Keredok k smrti rád piklí. Kudúčka Meoda si chce vydupat trochu uznání. Rváč Jokedit touží po řádně chmeleném pivu. Pohan Rinvit by se rád vyhnul hranici. A smolař Dargos… Ten by chtěl konečně svatý klid.
Jsou knihy, v nichž neohrožení hrdinové bojují se silami temnot a zachraňují svět. Letopisy Vukogvazdské družiny mezi ně nepatří.
Protože jejich svět není černobílý. Spíš zatraceně špinavý!
Příběh o společném putování a hledání přátelství, plný odříkání, krve a hrachové kaše.Kniha Letopisy Vukogvazdské družiny není mezi čtenáři příliš známá.
Je to veliká škoda, protože děj knihy je propracovaný, napínavý, občas vtipný a velice pěkně napsaný.
I když si čtenář musí zvyknout na styl psaní autorů, tak po dvaceti stránkách již nevnímá, že například přímá řeč není označována uvozovkami, ale pomlčkami.
Na tuto skvělou knihu jsem se velice těšila a doufala, že splní má očekávání a bude se mi líbit stejně, tak jak se líbila těm mála lidem, kteří ji četli.                                                                                            
Má očekávání se vyplnila a já tento skvost četla jedním dechem, tuhla v kostech a užívala si řeči, která není příliš známá a používaná.            
Děj se odehrává ve středověku a tak všechna slova zní zastarale a nesrozumitelně.
Kniha obsahuje tři příběhy:
Salaš v horách, která je o statečných lidech, kteří se chystají zachránit unesenou statkářovu dceru. Povídá se také o pokladu, který se na salaši ukrývá.     Keredok, Meoda, Myrjana, Borin, Dargos a Zyrgyr se vydávají na cestu, která se zdá být jednoduchá, ale do cesty se jim postaví překážky, při kterých tato družina musí podstoupit vážná rozhodnutí a boj o život.                                      

Z mého pohledu byl tento příběh velice čtivý a napínavý. Zvraty, smrt a zrada, která se v tomto příběhu vyskytovala mě občas překvapovala. Zdá se, že i ti, kteří nepobrali příliš rozumu dokáží být krutí a násilní.                                        Družinu na cestě potkalo spoustu nepříjemných situací, při kterých mi běhal mráz po zádech.                                                                                                
Mezi mé oblíbené postavy patřila Myrjana a Keredok. Bohužel si čtenář při čtení nemůže nikoho oblíbit, protože dřív nebo později se s postavou bude muset rozloučit.

Druhý příběh nese název Starý důl, který se mi líbil nejvíce a také byl ze všech tří příběhů nejlépe zpracovaný.
Družina se spolu se synem šlechtice Erhartonem vydává na cestu, aby vyřešili záhadná mizení dětí. Místní lidé si povídají, že se do vesnice vrátil skřet, a tak se družina rozhodne hledat ve starém dolu, kde se nestačí divit tomu, co objeví. Důl je plný černé magie. Družina ale na kouzla nestačí a do cesty jim přichází opět spoustu nepříjemností, které některé z nich připraví o život.                                                                                                                                                          
Poslední příběh nese název Štvanice, který se mi líbil ze všech nejméně. Družině chybí peníze a tak se rozhodnou získat hlavu loupežníka Striglava, kterého zná každá vesnice a každý z něj má obrovský strach. 
Začíná hon a družina musí spojit všechny své síly, aby Striglava zastavila. Protože ho obklopují černé čáry, tak není získat jeho hlavu příliš jednoduché. Striglav je silný a tvrdohlavý.

Letopisy Vukogvazdské družiny je opravdu skvělá kniha, kterou by měl mít každý čtenář na seznamu přečtených knih. I já jsem byla překvapena, jak někdo mohl sepsat knihu, která mě pohltila již od první stránky a místy děsila tak, že mi naskakovala husí kůže.
Tento skvělý příběh doporučuji všem milovníkům fantasy.

Knihu hodnotím 4 hvězdičkami z 5.


Moc děkuji internetovému knihkupectví Knihcentrum za poskytnutí recenzního výtisku.
  Knihu si můžete zakoupit ZDE.

Komentáře

 1. Wow, teď jsi mě na knihu i celkem navnadila, nakonec si ji možná někdy když bude čas přečtu :)
  Jinak moc pěkná recenze :).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Určitě si ji přečti. :) Děkuji. :)

   Vymazat
 2. Super recenzia ako vždyy ;)

  OdpovědětVymazat

Okomentovat

Za každý komentář moc děkuji. :)

Populární příspěvky z tohoto blogu

Waiting on Wednesday (20)