Recenze - Cizí slovo láska

Název: Cizí slovo láska
Originální název: Love and Other Foreign Words
Autor: Erin McCahan
Rok vydání: 2014
Rok vydání originálu: 2014
Vazba: vázaná
Počet stran: 336
Nakladatelství: Fortuna Libri
Série: -
Díl v sérii: -
Goodreads: 3.94


Vtipný a zároveň dojímavý příběh mimořádně inteligentní šestnáctileté Josie

Hlavní hrdinka neřeší žádné závažné problémy – i když trochu světového míru by si ke svačině určitě dala. Má úžasnou rodinu, miluje své rodiče, zbožňuje své sestry a na milost vzala i švagra (musel však na tom tvrdě pracovat). Teď je na obzoru druhý švagr. Josiina zatím neprovdaná sestra Kate se nezadržitelně žene k oltáři a z nastávajícího člena rodiny Geoffa se budoucí švagrové zvedá žaludek. Co takhle udělat vetřelci ze života peklo? Naštvaná Josie by to možná zvládla, ale rozptylují ji upištěné spolužačky, zlatí hoši všude kolem a zejména to, že každý, zdá se, mluví úplně jiným jazykem.

Jak se dá v takovém světě vůbec vyznat láska a jak dát zakusit nenávist?
 
Erin McCahanová se narodila v Michiganu, vyrostla v Ohiu a na střední škole patřila k mimořádně plachým studentkám. Manžela Tima nesmírně miluje i po čtrnácti letech manželství, má čas číst hory knížek a naštěstí i psát. Přiznává, že ani nemá na výběr – psaní je jednoduše něco, co musí dělat. A basta. „Proč? Netuším.“ Její čtenáři to tuší – okouzlila je už svou první knihou I Now Pronounce You Someone Else (Odteď budeš někdo jiný). Vtipný román Cizí slovo láska má všechny předpoklady, aby navázal na její úspěch.

Patnáctiletá Josie je velice chytré děvče, které umí spoustu jazyků. Má milující rodinu a spoustu přátel, kteří s ní rádi tráví čas a věnují se jí. Jejím zádrhelem je láska. Nevěří, že by mohla najít svou pravou lásku. Odsuzuje většinu kluků a k tomu všemu se snaží překazit svatbu své starší sestře, jelikož dle jejího názoru pro ni její partner není dost dobrý. Jednoduše, Josie nechápe význam slova láska. Podaří se Josie význam tohoto slova pochopit? Nalezne někoho, kdo by ji tento cit předvedl? Josie čeká dlouhá cesta k významu tohoto slova. 

Cizí slovo láska je kniha, která má pomalý rozjezd. Styl psaní je sám o sobě jiný, než na který je čtenář YOUNG ADULT knih zvyklý, ale zároveň velice vtipný. Významy některých slov ihned vykouzlí čtenáři úsměv na tváři a donutí jej slovo alespoň jednou vyslovit, či si na něj během běžného života vzpomenout. 
Kniha není příliš náročná na četbu. Je to spíše naopak. Děj je velice jednoduchý, zápletka není příliš složitá. Čtenář si četbu užívá a zároveň si během ní odpočine. Co se týče čtivosti, tak první polovina knihy je o něco slabší, než ta druhá. Pomalejší rozjezd možná ve čtenáři vzbudí myšlenku, že děj knihy stojí za nic, ale druhá polovina nás přesvědčí o opaku a bude obtížné knihu odložit pouze na malou chvíli.

Hlavní hrdinka Josie má svůj názor snad na vše, co se kolem ní odehrává. Dokáže kritizovat, ale také pochválit, či uznat vlastní chybu. Ačkoliv je jiná hlavní hrdinka než na které jsme zvyklé, tak jsem si ji oblíbila. Je jiná a proto výjimečná. Je svá.

Cizí slovo láska je milá kniha, která pohladí po duši každou romantickou dušičku. Je plná lásky, vztahů, občas rodinných hádek, ale hlavně je o mladé dívce, která nevěří na slovo láska. Obsah nás s touto hlavní hrdinkou seznamuje a nejednou nás potěší. 

Knihu hodnotím čtyřmi hvězdičkami z pěti. 


Moc děkuji nakladatelství FortunaLibri za poskytnutí knihy k recenzi.
Knihu si můžete zakoupit ZDE.

Komentáře

  1. Nikolko pěkná recenze, o knížce už jsem slyšela a nevypadá vůbec špatně, ale mám tu plno jiných krásných knih na čtení jako třeba Levandulový pokoj ;)

    OdpovědětVymazat
  2. Knihu znám z ostatních recenzí a vypadá opravdu hezky. Může to být skvělá oddechovka, která na chvíli zabaví a zahřeje na srdci :) Hezká recenze :)

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Za každý komentář moc děkuji. :)